A magyarok szeretnek vásárolni, költekezni, de a legtöbben ezt nem tudatosan teszik - röviden így jellemezhetők a hazai pénzügyi szokások, ahogy arra az OECD (Organisation for Economic Co-operation and Development) is rámutat. Nem véletlen, hogy a jelenlegi gazdasági helyzetben egyre többen érezzük úgy, hogy valósággal kifolyik a pénzünk a kezünkből.

Mint azt a mai napon megjelent , a magyar családokat rég nem látott anyagi küzdelem elé állította a háború és az azt követő szankciók hatására az egekbe repülő infláció. Hiába ugyanis a legtöbb munkahelyen már meglépett bérkorrekciók, az Orbán Viktor által is "az utóbbi 30 év legnehezebbjének" titulált tavalyi év legtöbbek pénztárcájából jóval többet vett mint, amit a munkaadóik az emelésekkel kompenzálni tudtak volna.
Ilyen helyzetben tehát hiába ismerjük a pénzügyi fogalmakat, ha nem használjuk azokat tudatosan, és nem készítünk pénzügyi tervet, akkor hamar búcsút inthetünk a megtakarításainknak. Ahogy a Pénzcentrumnak korábban Csatos Erika, a Tesco független pénzügyi szakértője, az Álomjövő Tanácsadó Iroda alapítója mondta, "manapság egy nagyobb kiadás megrengetheti a háztartások pénzügyi egyensúlyát, hiszen a legtöbb magyar család nem rendelkezik megfelelő mértékű biztonsági tartalékkal."
Bár a COVID időszakban nőtt a megtakarítások mértéke, de a korlátozások feloldását követően ezek az összegek elköltésre is kerültek. Ugyan nőtt a megtakarítással rendelkezők aránya, a pénzügyi tudatosság alapszabálya, hogy tisztában legyünk a bevételeinkkel és a kiadásainkkal. Szerencsére már kezd kialakulni ez a szemlélet, trendi lett a pénzügyekkel foglalkozni
- .
Mégis, hogyan spóroljunk???
A növekvő infláció miatt a fogyasztók mindenhol igyekeznek átgondolni a pénzügyeiket és visszafogni a kiadásaikat. Azonban ez nem mindenhol ugyanolyan egyszerű: míg az Intrum Európai Fogyasztói Fizetési Felmérése szerint az európai fogyasztók 62 százaléka úgy nyilatkozott, kevesebbet költ nem létfontosságú kiadásokra (például digitális előfizetésekre vagy inkább otthon fogyasztanak kávét), , a legalacsonyabb Európában.
Azt pedig . Az orosz-ukrán háború és a geopolitikai színteret szintén meghatározó kínai-amerikai feszültség várhatóan tartósan velünk marad. Egy ilyen gazdasági klímában nem könnyű eldönteni, mibe fektessük pénzünket, hogyan őrizzük meg vagyonunk értékét. A ebben a rendkívüli helyzetben.
Ehhez persze kell némi kezdőtőke is. Itt a Pénzcentrumon az elmúlt hetekben több olyan spórolási tippet is bemutattunk, amelyekkel komoly vagyon lehet építeni. Az egyik ilyen volt, míg a másik módszer a , akár százmilliót is fialó lépcsőit mutatta be. A módszerekben közös, hogy az igazi vagyont végül a hozza majd meg közép-hosszú távon a megtakarítóknak. Ehhez azonban tudatos tervezés szükséges!
Itt a Pénzcentrum Családi Tervező Naptár!
A negatív gazdasági légkör ellenére, vagy talán éppen amiatt a hosszú távú tervezést magyarok 95 százaléka fontosnak tartja, legalábbis ez derült ki az NN Biztosító a tavalyi év utolsó harmadában végzett . Árnyalja viszont a képet, hogy annak kivitelezését ellenben 58 százalékuk nehéznek tartotta, 20 százalék pedig úgy kalkulált, a közeljövőben egyáltalán nem tud majd megtakarítani.
De ne ess kétségbe, van megoldás! Ahogy a háztartások költségvetését a "kockásfüzet" (vagy egy jó app), úgy a család(tagok) legfontosabb programjait, terveit, na meg elérendő céljait (legyen szó például a megtakarításokról) egy jó tervező naptár tartja össze. Éppen ezért a Pénzcentrum 2023-ban is Családi Tervező Naptárral kedveskedik olvasóinak.
Ha az idei évben nem akarsz váratlan eseményeket, elfelejtett évfordulókat, vagy névnapokat, akkor töltsd le ingyen az alábbi linkről a -as verzióját, nyomtasd ki az aktuális hónapot, és ragaszd ki otthon egy jól látható helyre, például a hűtőszekrényre, hogy minden családtagod beírhassa havi menetrendjét.