Február 5-én lép életbe az európai uniós szigorítás, ami szerint nem lehet majd azt a terméket exportálni, amelyiknek az alapanyaga orosz eredetű csővezetéki kőolaj - mondta Grád Ottó, a Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára Ez jelentősen megváltoztatja majd a piaci helyzetet a régióban, mert van olyan finomító, amelyik nagy mennyiségben kizárólag orosz terméket dolgoz fel.


A nagykereskedők keresik az új lehetőségeket: a hazai ellátásnak mintegy 30 százaléka normál piaci körülmények között importból érkezik. További probléma, hogy a Mol szlovákiai finomítójában orosz eredetű olajat is feldolgoznak, ezt elvileg nem lehetne Magyarországra exportálni február 5-től.

Grád Ottó szerint megoldás lehet, ha a százhalombattai és a pozsonyi finomítóban olyan kőolajat is feldolgoznának, ami nem Oroszországból érkezik.

Lehet, hogy ez költségesebb lesz, de a felhasználóknak, vagyis azoknak, akik tankolnak, inkább legyen drágább, mint ne lehessen kapni

- magyarázta. A gázolaj piacán jelentős ellátási nehézség van szerinte: a háború kitörése előtt volt, hogy az európai gázolajnak a 20-25 százalék orosz importból érkezett, ezt keverő komponensként használtak fel. Ha ez a mennyiség kiesik, azt nehéz pótolni és emiatt az ára is emelkedni fog, részben ezért is drágább a dízel.

A főtitkár úgy látja, nem fogjuk elérni a 800 forintos üzemanyagárat.

A kőolaj világpiaci jegyzésárában ugyanis stabilitás látható. Ha ez a forintra is igaz lesz, akkor irreális a 800 forintos üzemanyagár

- mondta.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!