Ahogy minden évben, 2021-ben is jóval több halálos otthoni baleset történt Magyarországon, mint halálos munkahelyi baleset. A legfrissebb elérhető statisztikák szerint összesen 1 606 halálos otthoni balesetet jegyeztek fel tavalyelőtt, ami 19-szer több, mint amennyi halálos munkabaleset (84 darab). Ráadásul 2020-2021 között növekedett is a halálos kimenetelű otthoni balesetek száma, 1 557-ről 1 606-ra. Igaz, ez 3 százalékos növekedés, de még így is a 2. legkisebb szám az elmúlt 10 év viszonylatában.


Ezzel együtt is, az adatokból az olvasható ki, hogy 2021-ben az év minden napjára jutott 4,4 olyan haláleset, amit valamilyen otthoni baleset okozott. A hivatalos statisztika szerint halálos otthoni balesetnek a következő definíció szerint minősülnek az esetek: "minden olyan baleset folytán bekövetkezett halálozás, amely lakásban történt, függetlenül a baleset és a halál bekövetkezte között eltelt idő tartamától".

Az összesített adatokból látszik, hogy rengeteg veszély leselkedik a magyarokra ott is, ahol egyébként a legnagyobb biztonságban érzik magukat az emberek. A Pénzcentrumon éppen ezért annak jártunk utána, hogy az elmúlt kélt évben, mely veszélyforrások voltak a leghalálosabbak az emberekre nézve.

Bármi megölhet odahaza

Kezdjük a legfrissebb, 2021-es adatokkal. Ezekből kiderült, hogy az elmúlt évtizedes trendet tartva a legtöbben, számszerűen 1 065-en esés, csúszás, botlás következtében szenvedtek halálos balestet otthonukban. A beazonosítható tragédiák közül a víztől, ételtől vagy egyéb dologtól történő fulladás volt a második, ebben 125-en veszítették életüket. A dobogó harmadik helyén a tűz és láng okozta égés és fulladás állt 2021-ben.

Ehhez képest a többi kategóriába tartozó halálos beleseti körülmény elhanyagolható volt. Mégis érdemes jobban a számok mögé nézni, mégpedig úgy, hogy az adatok a 2020-as számokkal is összehasonlítjuk. Ahogy azt már a bevetőben írtuk, 2021-ben több otthoni halálos kimenetelű baleset történt, mint 2020-ban, igaz mindösszesen 3 százalékkal.

Ha jobban a számok mögé nézünk, láthatjuk, hogy bár a halálos balestek számának növekedés csak néhány százalékkal emelkedett, bizonyos okozó körülmények aránya durván megemelkedett. Így például esetszámban, ha el is hanyagolható mennyiségű például az esésekhez képest, mégis a lőfegyver, robbanás okozta halálesetek száma 129 százalékkal emelkedett, azaz több mint dupla annyi ilyen halálos baleset volt 2021-ben, mint 2020-ben. Számszerűen 16, a korábbi 7-hez képest. De 50 százalékkal emelkedett a maró, izzó anyagok, gőz okozta halálesetek száma is, illetve a mérgezéses halálesetek száma is 35 százalékkal emelkedett.

Ezzel szemben viszont 30 százalékkal csökkent a tárgyak eséséből, beszorulásból, összenyomásból fakadó halálos balesetek száma, De 25 százalékkal csökkent a vágó-, szúróeszközök, kéziszerszámok okozta halálesetek száma is. Összességében pedig a csúcstartó esés okozta halálesetek száma is alacsonyabb lett, igaz csupán 4,8 százalékkal.

Mivel kell a legjobban vigyázni?

Ahogy az adatokból látszik, továbbra is toronymagasan az esések, csúszások, botlások következtében veszíti életét tragikus balesetek következtében a legtöbb magyar. Igaz, a szám 2020-2021 között csökkent, de még most is nagyon erősen efelé az okozó tényező felé mozdul a mérleg nyelve. Éppen ezért egyértelmű, hogy az ilyen szituációkkal kell a legjobban vigyázni. Például a fürdőszobában, ahol csúszós a helyszín vagy éppen létrás mutatványokról, a háztetőn, a lépcsőn, minden olyan helyen, ahol és ahonnan potenciálisan nagyot lehet esni.

Rögtön ezután kifejezetten fontos megjegyezni, hogy a fulladások, a tűz és lángesetek okozta, valamint a mérgezések és a lőfegyverek, robbanás okozta halálos balesetek száma is növekedett. Kritikus tehát például az étkezésre, illetve a víz közeli eseményekre is figyelnünk, mindkét esetben fokozottan a gyermekekre. De, ugyanez igaz a mérgezéses esetekre is, a mérgező anyagokat a gyermektől mindig távol kell tartani, de hasznos tanács az is, hogy mérgező szereket ne töltsünk például ásványvizes flakonba.

A tüzekkel kapcsolatban számtalan megelőző intézkedés létezik, a legtöbb halálos balesetet viszont a cigarettával a szájban való elalvás idézi elő. Ezt mindenképpen kerüljük, főleg illuminált állapotban. De a nyílt láng használata mindig veszélyforrás, legyen az kültéri vagy beltéri, ezekre mindig fokozottan figyeljünk. A KSH statisztikái az "egyéb" kategória pontos okozó körülményeire nem térnek ki, itt mégis igencsak nagy, 36 százalékos növekedés volt 2021-ben, 2020-hoz képest, ezért a fentebb említett okokon túl olyan extrém szituációkra is érdemes felkészülni, amire először nem is sejtené az ember. Ezzel együtt is jó hír, hogy az áramütések, tárgyak leesése, illetve a vágó-, szúróeszközök okozta halálos balestek száma csökkent.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!